Ana Yemek Tarifleri

Etli Karalahana Sarması

By

Karalahana genelde Karadenizlilerin yemeklerinde çok kullandıkları bir sebze. Çorbası, yemeği, sarması ve turşusu benim bildiğim çeşitleri. Sizinle bugün paylaştığım yemek tarifi ise etli karalahana sarması.

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama bence karalahana yemeklerinin en güzel yapanlarda Karadenizliler. Bende öğrendiğim kadarıyla yapmaya çalışıyorum.

Etli karalahana sarması yaparken bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Mesela tarifte bulgur kullandım ama siz sadece pirinç kullanarak hazırlayabilirsiniz. Kıyma miktarını da daha az kullanabilirsiniz. Tencerenin dibinde kullandığım kaburgalar çok lezzet veriyor ama siz isterseniz kullanmayabilirsiniz. İç harcı için kullandığınız kıyma çok yağlı ise sıvı yağı daha az kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.


Malzemeler:
3 demet karalahana
Yarım kilo orta yağlı kıyma
Yarım su bardağı pirinç
Yarım su bardağı bulgur
2 orta boy kuru soğan
3-4 yemek kaşığı sıvı yağ
1,5 yemek kaşığı domates salçası
Pul biber
Karabiber
Kaya tuzu

Üzeri için:
1 orta boy kuru soğan
1 yemek kaşığı domates salçası
2-3 yemek kaşığı sıvıyağ
1 yemek kaşığı tereyağı
Altına dizmek için kaburga parçaları

Hazırlanışı:
Karalahanaları tek tek yıkayıp sap kısımlarını kesin. Derin bir tencerede su kaynatıp yıkadığınız karalahanaları içine alın. Bir iki dakika kaynayan suda tutun ve süzgeçle dışarı çıkarıp üzerinden soğuk su geçirin. Yapraklar bitince saplarını da haşlayıp pişireceğiniz tencerenin dibine yayın.

Sarma içini hazırlamak için kuru soğanların kabuklarını soyup yıkayın ve küçük küçük doğrayın. Pirinci ve bulguru ayıklayıp yıkayın. Bir karıştırma kabına doğranmış kuru soğan, pirinç, bulgur, salça ve kıymayı alın. Üzerine pul biber, karabiber, tuz ve sıvıyağı gezdirip iyice birbirine karıştırarak sarma içini hazırlayın.

Haşladığınız karalahana büyükse üçe değilse ortadan ikiye bölün. Ortasındaki kalın damarıda çıkarıp tencerenin dibine yayın. Hazırladığınız sarma içinden lahanaların içine koyarak sarın.

Tencerenin dibine önce karalahana saplarını yayıp üzerine kaburga parçalarını dizin. Sonra sarmaları dizin.
Sarmaların üzerine dökmek için bir tane kuru soğanı soyup yıkayın ve küçük küçük doğrayın. Tavaya sıvıyağ ve tereyağını alıp üzerine kuru soğanları ekleyin. Soğanlar pembeleşene kadar soteleyip domates salçasını ekleyin. Bir iki dakika daha kavurup tenceredeki sarmaların üzerine dökün.

Ben pişirirken düdüklü tencere kullandım ama siz normal tencerede kullanabilirsiniz. Düdüklü tencere kullanacaksanız suyu sarmaların üzerine çıkmasın. Düdüklü tencerede yirmi dakika kadar kaynattım pişti ama normal tencerede pişme süresi daha uzun olur. Normal tencere kullanacaksanız sarmaların üzerine bir iki parmak çıkana kadar su ilave edin. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve suyunu devamlı kontrole edin. Karalahana sarması pişince yanında yoğurtla servis edin. Afiyet olsun.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.