Salata Tarifleri

Beyaz Lahana Salatası

By

wtr-kllnln-2016-21-9-01-21-56

Beyaz lahana bizim mutfağımızda sıcak yemeklerse tercih edilen bir sebzedir ama salatası da oldukça lezzetli. Beyaz lahana salatası genelde fast food restoranlarında coleslaw ismiyle satılan bir salata çeşidi.

Aslında oldukça kolay ve az malzemeyle yapıldığı için evinizde de rahatça hazırlayabilirsiniz. Sadece lahanayı hazırlamak biraz vaktinizi alır. Eğer ince ince doğramakla uğraşamam derseniz mutfak robotu kullanarak da dilimleyebilirsiniz. Kuru soğan ekleyince daha lezzetli oldu ama siz isterseniz kullanmayabilirsiniz. Bazı tariflerde bal ve sütte eklenmiş ama ben kullanmadım.

Bu salatayı et yemelerinin yanında ya da gün sofralarınızda kullanabilirsiniz. Kullanılan ölçülerle yaklaşık 7-8 kişilik salata elde edebilirsiniz. Eğer beyaz lahanayı seviyorsanız bu tarifi mutlaka deneyin. Şimdiden afiyet olsun.

wtr2-2016-10-12-01-25-44

Malzemeler:
Büyük bir lahananın dörtte biri
1 orta boy havuç
1 küçük kuru soğan
500 gram süzme yoğurt
4 dolu yemek kaşığı mayonez
2 yemek kaşığı elma sirkesi
3 yemek kaşığı limon suyu
1 yemek kaşığı toz şeker
Kaya tuzu
KarabiberHazırlanışı:
Salata yapımına önce lahanayı ince ince kıyarak başlayın. Lahanayı hazırladıktan sonra yıkayıp süzülmeye bırakın. Havucu soyup yıkayın ve rendenin kalın bölümüyle rendeleyin. Soğanın kabuklarını soyup yıkayın ve çok küçük doğrayın. Soğanı doğradıktan sonra elinizde sıkarak acı suyunu akıtın ve sonra salataya ilave edin.

Mayonez, süzme yoğurt, karabiber, kaya tuzu, toz şeker, elma sirkesi ve limon suyunu derin bir kasenin içinde iyice karıştırıp salatanın sosunu hazırlayın.

İnce ince kıydığınız beyaz lahanayı derin ve büyük bir karıştırma kabına alıp üzerine az tuz serperek elinizle iyice ovun. Lahanalar iyice yumuşayıncaya kadar devam edin. Sonra üzerine rendelenmiş havuç ve doğradığınız kuru soğanı ilave edip karıştırın. Daha önce hazırladığınız salata sosunu kasenin üzerine ekleyerek iyice karıştırın. Tuzunu kontrol edip yeterli değilse biraz daha ilave ederek salatayı servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

You may also like