Tatlı Tarifleri

Ayva Tatlısı

By

Ayva Tatlısı

Ayva tatlısı kış mevsiminin en güzel tatlısı. Hem rengi hem tadıyla tam anlamıyla nefis bir tatlı diyebilirim. Üstelik et yemeklerinden sonra hafif ve yediğinizi hazmetmeye yardımcı olacak bir tatlı çeşidi.

Biz büyük şehirlerde aldığımız ayvaların kabuğu mumlanmış buluyoruz. Eğer siz bahçeden mumlanmamış ayva bulursanız ayvaların kabuklarını soyunca atmayın ve tencerenin dibine çekirdekleriyle beraber yayın. Üzerine ayvaları yerleştirip sadece toz şeker ve karanfil kullanarak pişirin. Kabukları ve çekirdekleri sayesinde ayvalarınız çok güzel renklenir ve lezzetlenir. İsterseniz tatlının içinde tarçın kabuğuda kullanabilirsiniz.

Ben tarifte renklendirmek için vişne kullandım ama siz isterseniz hibisküste kullanabilirsiniz. Hibisküsü bir kabın içinde demleyip ayvaların tenceresine alıp öylede pişirdim. Ayrıca nar tanelerininde kullanıldığını gördüm ama henüz denemedim. Eğer siz denediyseniz sonucunu yazarsanız çok memnun olurum.

Pişirmesi kolay lezzeti tam anlamıyla nefis ayva tatlısını daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin. Ayrıca misafirleriniz içinde çok güzel bir ikram olabilir. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
4 tane ayva
Her ayva için 1,5-2 yemek kaşığı toz şeker
8-9 tane karanfil ya da kabuk tarçın
Limon suyu
Vişne taneleri

Hazırlanışı:
Bir kabın içine su doldurup yarım limon suyu sıkın. Ayvaları yıkayın ve kabuklarını soyun. İçindeki çekirdekli kısmı beyaz yerleri kalmayacak şekilde temizleyin ve limonlu suyun içine alın. Ayvaların çekirdeklerini ayıklayıp bir kaba alın.

Uygun büyüklükte yayvan bir tencereye ayvaları iç kısmı yukarı gelecek şekilde dizin. Ayırdığınız çekirdekleri ayvaların içine ve yanlarına serpiştirin. Ayvaların içine karanfilleride serpin. Üzerine her ayvaya 1,5-2 yemek kaşığı toz şeker dökün. Tatlı için kullandığınız ayvaların büyüklüğüne göre şeker ölçüsünü değiştirin. Eğer çok büyükse daha fazla şeker kullanabilirsiniz.

Ayvaların ortasına ve çevresine vişneleri serpin. Ayvaların yanından soğuk su ilave edin. Su ölçüsü ayvaların üzerine çok çıkmasın. Benim kullandığım tencereye 2,5 su bardağı su yeterli oldu. Tencerenin altını önce yüksek açıp kaynatın. Sonra tencerenin ağzını kapatıp ocağı kısarak yaklaşık bir saat kadar pişirin. Ayvaların pişip pişmediğini bir çatalla kontrol edip ocağı kapatın. Ayva tatlısını iyice soğutun. Sonra üzerine kaymak ve isterseniz fıstık ilave ederek servis edin. Afiyet olsun.

You may also like