Erzincan Yemekleri Tatlı Tarifleri

Kuru İncir Kavurması

By

Ramazan sofralarında genelde tatlı aranır. Aslında bu durum bizim evde de aynıydı ama bu sene her seneye göre daha az tatlı hazırladık diyebilirim. Hazırladığımız tatlılarda da olabildiğince hafif tatlıları tercih ettik. Sizin için tarifini hazırladığım kuru incir kavurması da bu hafif tatlılardan biri.

Kuru incir kavurması içinde şeker kullanılmadan hazırlanan bir tatlı. Annemin hazırladığı orijinal tarifte olmadığı için üzerine ceviz kullanmadık ama siz isterseniz piştikten sonra serpebilirsiniz. İsterseniz incirleri küçük parçalara keserek de kullanabilirsiniz. Yağ miktarını da daha az kullanabilirsiniz.

Bizim oralarda yani Erzincan’da kuru incir kavurması düğünlerde hazırlanırmış. Sadece incirle değil farklı meyveler kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dutta kullanılırmış. Bu meyvelerden sadece kuru kayısıya az şeker ilave edilir diğerleri kendi şekeriyle pişirilir.

Malzemesi oldukça az ve çok kolay bir tarif. Yani çayın yanına hemen kolayca hazırlayabilirsiniz. Ya da yemeğin hemen peşinden masanızda ikram edebilirsiniz. Sizin kuru meyvelerden hazırladığınız yöresel tatlılarınız var mı eğer varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
Yarım kilo kuru incir
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1,5 su bardağı su

Hazırlanışı:
Kuru incirlerin saplarını kesip temizleyin ve yıkayın. İncirler iyice temizlenmesi için 5-10 dakika kadar soğuk suda bekletebilirsiniz. Daha fazla bekletmeyin yoksa kabukları soyulur. Küçük bir tencereye incirleri alın ve üzerine su ilave edin. Suyu önce 1 su bardağı ilave edin eğer incirler yumuşamazsa yarım su bardağı daha ekleyin. Tencere kaynamaya başlayınca altını kısıp incirler yumuşayıncaya kadar kaynatın. Bizim incirle yaklaşık kısık ateşte 25-30 dakikada pişti. İncirler pişip suyunu çekince üzerine yağı ilave edip kısık ateşte beş dakika kadar çevirin. Ocağı kapatıp biraz dinlendirin. Kuru incir tatlısı isterseniz ılık ya da soğuk servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

You may also like