Çorba Tarifleri

Yoğurtlu Kesme Çorbası

By

 

Yoğurtlu kesme çorbası erişte ile yapılan çorba çeşitlerinden biridir. Bizde adı kesme çorbası olan bu çorbanın başka isimlerini de duymuştum. Bu çorbanın eriştesi genelde yaz mevsiminde bolca hazırlanır ve kurutularak pişirmeye hazırlanır. Hazırlanan çorbalık erişteden yoğurt, salça, et suyu, kıyma, tavuk ve çeşitli sebzelerle farklı çeşitler hazırlanabilir.

Çorba için kullanacağınız yoğurdun ekşi olmamasına dikkat edin yoksa çorbanızda ekşi olur.
Üzerine hazırladığım naneli yağı tencereye ilave ederek karıştırdım. Siz isterseniz servis ettiğiniz tabakların üzerine ilave edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
2 su bardağı çorbalık erişte
3 su bardağı yoğurt
1 küçük kuru soğan
3 yemek kaşığı sıvı yağ
Yarım yemek kaşığı tereyağı
1 yumurta sarısı
Kaya tuzu

Üzeri için:
Yarım yemek kaşığı tereyağı
Yarım yemek kaşığı sıvı yağ
Kuru nane

Hazırlanışı:
Çorbayı hazırlamak için önce soğanı soyup yıkayın ve ince ince doğrayın. Orta boy bir tencereye sıvıyağ ve tereyağını alıp üzerine doğradığınız soğanı ilave edin. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun ve üzerine altı su bardağı kadar su ilave edin. Su kaynayınca içine az tuz ve çorbalık erişteyi ilave edin. Tuzu hemen ilave etmezseniz erişte erir ve çorbanız güzel olmaz. Erişteler pişene kadar kısık ateşte kaynatın.

Bir kasede yoğurt ve yumurta sarısını iyice karışıp pürüzsüz olana kadar çırpın. Kaynayan çorba suyundan yavaş yavaş kaseye alıp bir taraftan karıştırarak yoğurt ve yumurtanın yavaşça ısınmasını sağlayın. Bu yoğurdun kesilmesini önler. Sonra yoğurdu tencerede kaynayan eriştenin içine karıştırarak ilave edin. Çorbanın altını yakıp kaynayana kadar karıştırmaya devam edin. Eğer çorbanız katı olursa 1-2 bardak daha kaynar su ilave edebilirsiniz. Kaynamaya başlayınca 3-4 dakika kadar kaynatın ve ocağın altını kapatın.

Küçük bir tavaya yarım yemek kaşığı tereyağı ve yarım yemek kaşığı sıvı yağı alıp eritin. Eriyince içine kuru naneyi ekleyip ocağı hemen kapatın ki naneler kararmadan yeşil kalsın. Hazırladığınız yağı pişen çorbanın üzerine ilave edip karıştırın. Yoğurtlu kesme çorbası sıcak sıcak servise hazır.
Afiyet olsun.

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.