Salata Tarifleri

Yoğurtlu Mor Havuç Salatası

By

En son paylaştığım tarifin üzerinden oldukça uzun zaman geçti. Bu kadar ara vermemin en büyük sebebi ise bu günlerde çevremizde birçok kişinin en büyük şikayeti olan soğuk algınlığı. Neyse ki şimdi daha iyiyim elhamdülillah. Bu aradan sonraki ilk tarifim ise oldukça kolay olan yoğurtlu mor havuç salatası.

Neden mor havuç bu nereden çıktı bizim bildiğimiz turuncu havucun suyumu çıktı derseniz cevabım bütün koyu renkli sebze ve meyveler gibi oldukça şifalıymış. Mor havucun kullanıldığı en bilinen içecek ise şalgam suyu.

Salatayı hazırlarken önce mor havucu kavurmayı unutmayın. Mor havuç turuncu havuca göre daha sıkı bir yapısı var ve daha geç yumuşuyor. Birazda bu yüzden yani kıvamını yumuşatmak için iki çeşit havucu beraber kullandım.

Bütün yoğurtlu salatalarda benim tercihim süzme yoğurt. Normal yoğurt kullanmak isterseniz salatanın kıvamı çok sulu olabilir. Hem görüntüsünü hem de tadını değiştirebilir. Ayrıca normal yoğurt kullanacaksanız havucu kavurduktan sonra iyice soğutun. Sıcakken eklerseniz yoğurt kesilebilir.

Oldukça basit olan yoğurtlu mor havuç salatasını yemek sofralarında ya da ikindi çaylarında kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
2 büyük mor havuç
3 büyük turuncu havuç
6-7 tepeleme yemek kaşığı süzme yoğurt
3 iri diş sarımsak
7-8 yemek kaşığı zeytinyağı
Kaya tuzu

Hazırlanışı:
Mor havuçları ve turuncu havuçları soyup yıkayın ve rendeleyin.

Sarımsakları soyup yıkayın ve çok küçük parçalar halinde doğrayın.

Tavaya zeytinyağını alıp içine rendelenmiş mor havucu alıp soteleyin. Mor havuç biraz daha geç piştiği için önce onun biraz yumuşaması lazım. Birkaç dakika kavurup mor havuçlar yumuşayınca içine rendelenmiş turuncu havuçları alın. Havuçların ne kadar pişeceği sizin damak tadınıza kalmış. İstediğiniz kıvama gelince içine sarımsakları ekleyip birkaç dakika daha soteleyin ve sonra ocağı kapatın.

Süzme yoğurttan iki kaşık kadar ayırın. Pişen havucu 3-4 dakika dinlendirip sıcakken içine süzme yoğurdu ilave edip iyice karıştırın. Servis tabağına alıp üzerine ayırdığınız süzme yoğurdu bir kaşık yardımıyla düzelterek sürün. İsterseniz kaşıkla üzerine şekiller yapabilirsiniz. En son olarak da bir kaşık zeytinyağını üzerine döküp servis edin.

Afiyet olsun.

 

You may also like