Kahvaltılık Tarifler Reçel , Marmelat Tarifleri

Yeşil İncir Reçeli

By

wtr kllnln 2016-22-5--17-25-22

Yeşil incir reçeli yapmak için olmamış yeşil incir kullandım. Pazarda soyulmamış yeşil incir ilk defa bulabildim. İncirleri aldığım tezgahtaki teyze köy ürünleri satıyordu. Bende bu güzel incirleri görünce ilk defa yeşil incirden reçel yapmaya karar verdim. Çokta iyi yapmışım çünkü ortaya nefis bir reçel çıktı. Aslında reçel ama aynı zamanda tatlı gibi de yenebilir.

Reçeli yapalı neredeyse bir ay oldu ama resim çekme vesaire işleri bir türlü yetiştiremediğim için yayınlamak şimdiye kaldı. Ama pazarda hala incir var. Sizde bulabilirseniz mutlaka deneyin.

Sakın bu reçeli gözünüzde büyütmeyin. Aşamaları takip ederseniz oldukça kolay. Birde incirleri soyulmuş alırsanız zaten en uğraştıran bölümü geçmiş olursunuz.Yeşil incir reçeli taneli bir reçel. Olabildiğince az şeker kullanmaya çalıştım. Ama siz şerbeti fazla olsun isterseniz şeker ve su ölçüsünü artırarak daha fazla şerbetli bir reçel elde edebilirsiniz.

Bu lezzetli reçel tarifini denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1,5 kilo ham yeşil incir
7 su bardağı toz şeker
7 su bardağı su
Yarım limon suyu
2-3 tane karanfil

Hazırlanışı:
İncir reçeli yapmak için önce şerbeti yapmakla işe başlayabilirsiniz. Su ve şekeri bir tencereye koyup kaynatın. 15-20 dakika kaynatın ve limon suyu sıkın. Limon suyunu ekledikten sonra 10-15 dakika daha kısık ateşte kaynatın. Koyu kıvamlı bir şerbet olması gerekiyor. Şerbetiniz koyu bir kıvama gelince ocağın altını kapatın.

İkinci aşama olarak incirleri yıkayıp kabuklarını soyun. İncirlerin kabuklarını soyarken kullanabilirseniz eldiven kullanmanızı tavsiye ederim. Reçeli kaynatırken iç kısmına şerbeti daha çabuk çekmesi için incirleri soyduktan sonra çatal batırabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz pazarlardan soyulmuşunu da satın alabilirsiniz. Kabukları soymadan önce yıkamadıysanız incirleri yıkayın ve üzerini geçecek kadar kaynar su doldurup kaynatın. İncirler suyun dibine çökünce bu kaynamasının yeterli olduğunu gösterir. Zaten sudan çıkarıp kontrol ederseniz incirlerin yumuşadığını görebilirsiniz. Pişen incirleri süzün ve üzerinden soğuk su gezdirin. İncirlerin soğumasını bekleyin ve sonra tek tek elinize alıp fazla suyunu sıkarak kenara alın.

Fazla suyunu sıktığınız incirleri kaynayan şerbetin içine atın ve kaynatın. İncirler şerbeti içine iyice çekene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. İncirler kaynarken içine karanfil tanelerini ekleyin. İncirlerin şerbeti içine çekip çekmediğini kontrol edin ve yeterli olunca ocağı kapatın. Yeşil incir reçeli taneli bir reçel. Şerbetinin çok çok fazla olması gerekmiyor. Ama siz daha şerbetli olsun isterseniz şeker oranını artırabilirsiniz.

Kaynayan incir reçeli soğuyunca kavanoza doldurup daha sonra yemek için muhafaza edebilirsiniz. Soğuyan incir reçeli servise hazırdır.

Afiyet olsun.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.