Kış Hazırlıkları Turşu Tarifleri

Fasulye Turşusu

By

Fasulye turşusu hem yemeklerin yanında hem de kavrularak yemek olarak tüketebileceğiniz bir turşu çeşidi. Yapımı oldukça kolay ve evde hazır olunca çok çabuk yemeğe dönüşebilecek bir malzeme.Fasulye turşusunu kavurarak kahvaltı dahil her öğünde kullanabilirsiniz.

Benim hazırladığım yeşil fasulye turşusunda ayşe kadın fasulye kullandım. Yeşil biber olarak acı bir tür biberde kullanabilirsiniz. Ama acı biber kullanırsanız fasulye turşusu acı olur.

Turşuyu hazırlarken limon suyu ve ya sirke kullanmanıza gerek yok. Limon suyu kullanarak denedim ama bu şekilde hazırlayınca fasulyeler çok sertleşti.

Turşu kurmak için yada yapmak için cam kavanoz ya da plastik turşu kabı kullanabilirsiniz. Ama plastik kullanırsanız kabınızı her sene yenilemeniz daha uygun olur.

Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
3 kilo taze fasulye
9-10 tane yeşil biber (çarliston, sivri biber)
10-15 iri diş sarımsak
Yarım demet maydanoz
3 tepeleme yemek kaşığı kaya tuzu
2 litre içme suyu

Hazırlanışı:
Yeşil fasulyelerin kök kısımlarını temizleyin, uç kısımları ise kalsın ve sonra yıkayın. Büyükçe bir tencerede su kaynatın ve içine yıkadığınız yeşil fasulyeleri alın. Yaklaşık 4-5 dakika kaynatıp tencereden bir süzgeç yardımı ile alın. Fasulyelerin üzerinden soğuk su gezdirip süzülmeye bırakın. Eğer soğuk su dökmezseniz fasulyeler pişmeye devam eder ve fazla yumuşar.

Sarımsakları soyup yıkayın. Yeşil biberleri yıkayıp sapları uzunsa kesin. Maydanozları yıkayıp temizleyin.

Uygun büyüklükte bir kavanoza ya da plastik turşu kabının içine önce sarımsaklarda atın. Üzerine fasulyeleri yerleştirin. İsterseniz aralarına yeşil biberlerden de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde fasulye ve sarımsakları yerleştirerek turşu kabınızı doldurun. Fasulyeleri yerleştiriken sıkıca yerleştirin ama çok bastırmayın yoksa ezilir. Malzemeleri doldurmayı yeşil biberlerle tamamlayın. Malzemeleri bitirdikten sonra maydanozu turşunun en üst kısmını kaplayacak şekilde yerleştirin.

Bir leğenin içine içme suyunu ve kaya tuzunu alıp iyice eriyene kadar karıştırın. Sonra fasulyeleri doldurduğunuz kabın içine suyu dökün. Yerleştirdiğiniz malzemelerin üzerine çıkana kadar suyu doldurun. Ağzını sıkıca kapatıp tezgahın üzerinde yer varsa bir hafta kadar bekletin. Çünkü bazen turşu suyu dışarı taşabilir. İlk iki günden sonra turşu suyunu dışarı verirse turşu kabını bir leğene alıp bir kaç günde böyle bekletin. Sonra güneş görmeyen serin bir yere kaldırıp ekşimeye bırakın. Yaklaşık 15-20 gün sonra fasulye turşusu yemek için hazır olur.

Afiyet olsun.

You may also like