Salata Tarifleri

Ton Balıklı Piyaz

By

Ton Balıklı Piyaz tarifinin videosu için youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Videoyu beğenip kanala abone olmayı unutmayın.

 

Kardeşim birkaç sene önce eğitim için kısa süreli bir İtalya ziyareti yapmıştı. Orada bir pizzacıda çok güzel bir fasulye piyazı yediğini mutlaka denememi söyledi. Hatta bana bir resminide çekip gönderdi. Fotoğrafı görünce yok canım ton balığı ve fasulye bir arada olurmu dedim ama yanılmışım. Böyle bir lezzet olamaz. Üstelik çok az malzemeyle nasıl bu kadar lezzetli bir tarif ortaya çıkıyor şaşırtıcı.Yani niyeyse kuru fasulye ve ton balığını bir arada düşünemedim. Deneyince ise bu nasıl lezzetli bir salata olmuş dedirtti.

Eğer ton balığı ve kuru fasulyeyi seviyorsanız mutlaka deneyin. Üstelik az malzemeyle ortaya nefis bir yemek çıkıyor.
Yanında ne gider diye düşünüyorsanız bir çorba yeterli. Ben doymam ille bir şeyler daha olması lazım derseniz yanına makarna haşlayabilirsiniz ama gerçekten oldukça doyurucu bir piyaz.
Yeşillikde olsun diye düşünürseniz kıvırcık kullanarak denedim ama kuru fasulye, ton balığı, soğan ile hazırlanan çeşidi çok daha güzel oldu.

Sıcak yaz günlerinde daha hafif bir şeyler yiyelim derseniz ton balıklı piyaz lezzetli bir alternatif. Ayrıca bu arada karantina günleri yüzünden herkeste kilolardan şikayet çok duyuyorum. Diyet içinde güzel ve doyurucu bir salata çeşidi. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 kase haşlanmış kuru fasulye
1 tane mor soğan
Ton balığı konservesi
Limon
Pul biber
Karabiber
Zeytinyağı

Hazırlanışı:
Kuru fasulyeyi bir gece önceden ıslatıp ertesi gün haşlayarak hazırlayın. Kuru fasulye haşlanınca suyunu süzüp soğumaya bırakın.
Mor soğanı ince ince piyazlık doğrayın.
Karıştırma kabı ya da benim yaptığım gibi direk servis kabına önce fasulyeyi alın. Üzerine piyazlık doğranmış mor soğanları yayın. Üzerine ton balığını ilave edin. Limon suyu, pul biber ve karabiber ilave edin. Ton balıklı piyazın üzerine en son zeytinyağını döküp tamamlayın.
Fasulyeyi haşlarken tuz ilave edilmişti ve ayrıca ton balığı tuzlu olduğu için daha fazla tuz ilave etmedim. Sizde tadına bakmadan tuz eklemeyin.
Afiyet olsun.

Ton Balıklı Piyaz tarifinin videosu için youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz. Videoyu beğenip kanala abone olmayı unutmayın.

You may also like