Reçel , Marmelat Tarifleri

Şeftali Marmelatı

By

wtr-2016-05-10-01-00-26

Şeftali marmelatı kahvaltı sofralarınız için güzel bir çeşit. Şeftali marmelatını  kahvaltı dışında tatlı yapımında da kullanabilirsiniz. Diğer meyvelerden de aynı şekilde marmelatlar hazırlayabilirsiniz.

Şeker miktarını elimden geldiğince az kullanmaya çalıştım ve çok güzel bir tat elde ettim. Ama sizin için yeterli değilse daha fazla kullanabilirsiniz. Eğer şeftalilerin kabuklarını soyarsanız daha açık renkte bir marmelat elde edersiniz. Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

wtr2-2016-05-10-10-15-43

wtr3-2016-05-10-10-16-38

Malzemeler:
2 kilo şeftali
3,5 su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı limon suyu
2 tane karanfil
1 su bardağı su

Hazırlanışı:
Şeftali marmelatı yapmak için önce şeftalileri yıkamakla işe başlayabilirsiniz. Tertemiz yıkanan şeftalilerin çekirdeklerini ayırıp kabuklarıyla birlikte iri parçalar halinde doğrayın ve derin bir tencerenin içine alın. Tencereye bir su bardağı su ilave edip ocağın altını kısık açarak şeftalilerin suyunu bırakıp kaynamasını sağlayın. Şeftaliler tamamen pişip ezilecek kıvama gelince ocağın altını kapatıp biraz ılımaya bırakın.

Şeftalileri bir ezici yardımıyla iyice ezip süzgeçten geçirerek posalarını ayırın. Sonra içine şekeri ve karanfili ilave edip kaynamaya bırakın. 10-15 dakika kısık ateşte kaynatın ve sonra içine limon suyunu ilave ederek istediğiniz kıvama gelinceye kadar kısık ateşte kaynatın. Eğer uzun süre saklamak isterseniz marmelatı kaynatıp ocağı kapatınca hemen kavanoza doldurun ve ağzını kapatın. Kavanozu ters çevirerek düz bir zemine yerleştirin. Bir gün beklettikten sonra marmelat kavanozunu serin bir yerde uzun süre saklayabilirsiniz. Kavanoz kapağını yeni kullanmayı unutmayın. Ya da marmelatı soğutup kavanoza doldurup fazla saklamadan hemen tüketebilirsiniz. Bu ölçülerden bir buçuk litreye yakın marmelat elde edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.