Kahvaltılık Tarifler · Reçel , Marmelat Tarifleri

Nektarin Reçeli

Reçeller marmelatlar kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez tatlılarıdır. Bizim evimizdede mevsiminde çıkan meyveler alınıp reçel ya da marmelat yapılır. Bazende fazla yapılarak kış için hazırlanır. Tarifini sizinle paylaştığım nektarin reçeli bu mevsimde yapılıp kış ayları için saklamaya çok uygun.

Şeftali ile tadı çok benzese bile nektarin daha sert olduğu için reçel yapmaya daha uygun bir meyve.

Yapımı çok kolay ama diğer reçellerde olduğu gibi başından ayrılmamak lazım. Pişirirken başka işlere dalarsanız çok çabuk taşabildiği için ocağı batırıp başınıza bir sürü iş açılabilir.

Birde dikkat etmeniz gereken püf noktası bütün reçellerde olduğu gibi üzerine gelen köpüğü mutlaka alınki nektarin reçeli parlak olsun.

Hiçbir hazır reçel evinizde kendi elinizle yaptığınız ve içinde ne olduğunu bilerek sevdiklerinize ikram ettiğiniz reçel kadar güzel olamaz. Eğer şimdiye kadar hiç reçel yapmadım diyorsanız miktarını bir kilo meyveden yaparak deneyin ve sevdiklerinize gönül rahatlığıyla ikram edin. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
2 kilo nektarin (yumuşamış olmasın sert nektarinleri seçin)
2 kilo+1 su bardağı toz şeker
1 limon suyu

Hazırlanışı:
Nektarinleri yıkayıp ortadan ikiye bölüp çekirdeğini ayırın. İnce ince dilimleyip derin bir tencereye alın. Nektarinlerin üzerine toz şekeri boşaltıp tencerenin kapağını kapatın ve suyunu salması için birkaç saat bekletin.
Meyveler suyunu salınca ocağın üzerine alıp kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca altını kısın. Nektarinler pişinceye kadar kısık ateşte kaynatın ama devamlı kontrol edinki fazla erimesinler. Ben yaklaşık 25-30 dakika kaynattım ama sizin kullandığınız meyvenin yumuşaklığına göre pişme süresi değişebilir. Reçelde kullanacağınız malzemenin miktarını artırırsanız pişme süresi yine değişebilir. Bu yüzden devamlı kontrol edip meyveler pişince tencereden çıkarın.

Nektarinler pişince bir süzgeç yardımıyla başka bir tencereye çıkarın. Tencerede sadece meyvenin suyu kalsın. Ocağın altını tekrar açıp katılaşıncaya kadar kaynatın. Yeterince katılaşınca kenara aldığınız nektarinleri tencereye geri alıp üzerine bir limon suyunu sıkın. Ocağı tekrar açıp kaynamaya başlayınca kısık ateşte 10 dakika daha kaynatın. Bu aşamada üzerine gelen köpüklerini alınki reçeliniz parlak olsun. 10 dakika kaynadıktan sonra reçelin kıvamını kontrol edip sizin için yeterliyse ocağı kapatın. Ben kıvamını kontrol etmek için bir porselen kaseye az miktarda koyup buzdolabında 5-6 dakika bekletiyorum. Sonra kıvamına bakıp ona göre karar veriyorum.

Nektarin reçeli soğuyunca kavanoza boşaltıp istediğiniz zaman kahvaltılarınızda servis edin.

Afiyet olsun.