Reçel , Marmelat Tarifleri

Mürdüm Eriği Marmelatı

By

Mürdüm eriği benim en sevdiğim meyveler arasında ilk sıralarda yer alır. Ayrıca marmelat yapmaya en yakışan meyvelerden biridir en azından benim için. Mürdüm eriği marmelatı hem kahvaltı sofralarında hem de meyveli tatlılarda kullanabileceğiniz harika bir tarif.

Bu arada hatırlatmak isterim ki mürdüm eriği lezzetinin yanında sağlığımız içinde oldukça faydalı bir meyve. İçeriğinde bulunan vitaminlerin yanında diğer mor renkli sebze ve meyveler gibi antioksidan özelliğe de sahip. Bir diğer özelliği ise metabolizmayı çalıştırması. Mevsimi geçmek üzere olan mürdüm eriğini değerlendirmek için güzel bir tarif olan marmelatı denemenizi tavsiye ederim.

Yapımı çok kolay ama dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var. Birincisi ilk aşamada meyveler suyunu bırakana kadar kısık ateşte devamlı karıştırın ve kaynatırken kesinlikle tencerenin kapağını kapatmayın. Kapatırsanız eriklerin pembe rengi kahverengiye yakın bir renge dönüşüyor. Diğer dikkat etmeniz gereken püf noktası ise ezdikten sonra ikinci kez kaynatırken devamlı karıştırın. Eğer karıştırmazsanız çok çabuk dibi tutar ve yanar. Benim işim garanti olsun derseniz marmelatı ikinci aşamada yapışmaz yüzeyli bir tencereye boşaltıp kaynatabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz erikleri blendarla ezdikten sonra kaynatırken içine bir tanede karanfil ilave edebilirsiniz.

Aynı tarifi diğer erik çeşitleriyle de hazırlayabilirsiniz. Şeker oranını kullandığınız eriğin ekşiliğine göre artırabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.


Malzemeler:
2 kilo mürdüm eriği
3 su bardağı toz şeker
Yarım limon suyu

Hazırlanışı:
Mürdüm eriklerini yıkayıp ikiye bölün ve çekirdeklerini ayırın. Uygun bir tencereye alıp ocağı kısık ateşte yakın. Devamlı karıştırarak sulanmasını sağlayın. Bu arada tencerenin kapağını sakın kapatmayın yoksa eriklerin rengi kahverengileşir. Erikler suyunu bırakınca tamamen yumuşayıp ezilecek kıvama gelinceye kadar kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Erikler yumuşayınca ocağı kapatıp bir blendar yardımı ile tamamen pürüzsüz olana kadar çekin.

Çektiğiniz mürdüm eriklerini ocağa alıp üzerine toz şeker ve limonu ilave edin. Bu arada marmelatı devamlı karıştırın yoksa çok çabuk dibi tutar ve yanık kokusu lezzetini değiştirir. Kaynamaya başladıktan sonra yaklaşık 15 dakika kadar karıştırarak kaynatmaya devam edin. Sonra ocağı kapatıp soğumaya bırakın. Mürdüm eriği marmelatı soğuyunca uygun büyüklükte bir kavanoza alıp istediğiniz zaman kahvaltılarınızda servis edin.

Afiyet olsun.

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.