Kek , Pasta Tarifleri

Mozaik Pasta

By

Mozaik pasta küçüklüğümüzden hatırladığımız evde olan malzemelerle hazırlanan kolay bir pasta. Önceden hazırlananlarda daha fazla malzeme kullanılırdı. Kakao, yağ, bisküvi, şeker, süt, fındık, bisküvi ile hazırlanırdı. Benim tarifimi hazırlamak ise çok daha kolay ve üç malzeme yeterli.

Pasta için kullandığım çikolatayı sütlü ve bitter yarı yarıya kullandım. Tabi seçim sizin ama çikolatayı karışık kullanınca pasta çok daha lezzetli oluyor.

Mozaik pastaya isterseniz portakal kabuğu, fındık, fıstık, ceviz, hindistan cevizi ilave edebilirsiniz. Üzerini kaplamak için az krema ve çikolata karıştırarak krema hazırlayıp kullandım. Siz isterseniz kakao ile kaplayabilir ya da hiç birşey kullanmadan sade servis edebilirsiniz.

Pastayı kek kalıbında şekillendirip dondurdum ama siz isterseniz poşetin arasında sıkıştırıp şekil verin ve düzelterek dondurun.

Gerçekten tam anlamıyla nefis bir pasta eğer çikolata seviyorsanız mutlaka denyin. Ayrıca üç malzemeyle çok kısa zamanda hazırlandığı için oldukça pratik bir tarif. Şimdiden afiyet olsun.


Malzemeler:
360 gram çikolata (yarısı sütlü yarısı bitter)
2 paket krema
2 paket petibör bisküvi
İstenirse fındık, portakal kabuğu

Üzeri için:
Fındık kırığı ya da yeşil fıstık
Çikolata sosu

Hazırlanışı:
Mozaik pasta için çikolataları küçük parçalara kesip hazırlayın. Kremayı ocağın üzerine alıp ısıtın. Tam kaynamak üzereyken ocaktan alıp içine çikolataları ekleyin ve bir kaşık yardımıyla karıştırın. Tamamen eriyene kadar karıştırıp içinde hiç pütür kalmayacak şekilde bir çikolata kreması elde edin. Ganaj hazırlarken kullanılan aynı yolu izleyin. Hazırladığınız çikolata kremasını ılınmaya bırakın.

Bisküvileri elinizle kırıp parçalayın. Çok küçük parçalamayın yani bisküviyi dörde beşe bölseniz yeter.

Hazırladığınız ve ılıttığınız çikolata kremasının içine kırdığınız bisküvileri ekleyip iyice karıştırın. Bu aşamada isterseniz portakal kabuğu rendesi ve fındık ilave edebilirsiniz. Tamamen karıştıktan sonra uygun büyüklükte bir kek kalıbına poşet açıp içine mozaik pastayı döküp düzeltin. Ağzını strech film ile sarıp buzdolabına kaldırıp en az 5-6 saat bekletin. Eğer aceleniz varsa derin dondurucuya kaldırıp bir saat kadar bekletin. Servis edeceğiniz zaman isterseniz üzerine çikolata sosu ve fındık kırığı ile süsleyip dilimleyin ve servis edin. Afiyet olsun.

You may also like