Salata Tarifleri

Maş Fasulyesi Salatası

By

Maş fasulyesi minicik taneleri ile mercimeğe yakın boyutlarda bir fasulye türü. İlk kez tadına baktığımızda bizden olur aldı ve sizinle paylaşmak istedim. İlerleyen günlerde farklı tarifler denemeyi planladığım bu şirin fasulyenin bugün sizin için hazırladığım ilk tarifi maş fasulyesi salatası.

Maş fasulyesini ıslatıp haşlayıp ve salata yapımına hazırladıktan sonra içine kullanacağınız malzeme damak tadınıza göre çeşitlenebilir. Benim kullandığım malzemelerden farklı olarak kuru soğan, dereotu, kornişon turşu, ceviz ya da başka ilaveler yapabilirsiniz. Limon suyuna alternatif olarak da sirke ya da nar ekşisi kullanabilirsiniz. Benim kullandığım közlenmiş kırmızı biber konserveydi ve sirke ilave edilmişti. Limon tadını daha fazla almak için kırmızı biberleri biraz sudan geçirip kullandım ama siz istediğiniz gibi hazırlayın.

Maş fasulyesi salatası yemeklerin yanına ya da çay saatlerine hazırlamaya uygun oldukça lezzetli ve damak tadınıza göre farklı eklemler yapabileceğiniz bir salata çeşidi. Bu güzel salata size şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 su bardağı maş fasulyesi
2-3 tane közlenmiş kırmızı biber
Yarım demet maydanoz
3-4 dal yeşil soğan
Yarım limon suyu
4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
Pul biber
Karabiber
Kaya tuzu

Hazırlanışı:
Maş fasulyesini ayıklayıp yıkayın ve bir kaba alın. Üzerine iki katı olacak kadar soğuk su doldurup ağzını kapatın ve bir gece ıslanmaya bırakın. Ertesi gün suyunu süzdürüp tekrar yıkayın ve tencereye alın. Üzerine iki katı geçecek kadara soğuk su doldurup kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 15 dakika kaynatın. Pişip pişmediğini kontrol edip pişmediyse birkaç dakika daha kaynatın. Maş fasulyesi pişince bir süzgece dökerek süzdürün. Süzgeçte üzerine soğuk su döküp suyunun tamamen süzülmesi için bırakın.

Maydanozları ve yeşil soğanları yıkayıp ince ince doğrayın. Közlenmiş kırmızı biberi küçük küçük doğrayın. Benim kullandığım közlenmiş kırmızı biber konserveydi ve içinde sirke vardı. Limon tadının daha baskın olmasını istediğim için biraz sudan geçirerek yıkadım ve sonra doğradım. Siz arzunuza göre yıkamadan da kullanabilirsiniz.

Maş fasulyesi, doğradığınız közlenmiş kırmızı biber, yeşil soğan ve maydanozları bir karıştırma kabına alın. Zeytinyağı, tuz ve limon suyunu karıştırıp üzerine ilave edin. Pul biber, karabiber ve kaya tuzunu da ekleyerek hepsini bir kaşık yardımı ile iyice karıştırın. Maş fasulyesi salatası servise hazır afiyet olsun.

You may also like