İçecekler

Limonata Tarifi

Sıcak yaz günlerinde soğuk içeceklerle ferahlıyoruz ve tabi ev yapımı olanlar ilk tercih. Limonatayı hazırlayıp buzdolabınızda bir hafta kadar saklayabilirsiniz. Oldukça bereketli ve nefis bir limonata tarifi.

Şeker oranını damak tadınıza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Yeşil naneyi seviyorsanız servis ederken içine birkaç yaprak atın gerçekten tam anlamıyla nefis oluyor. Naneyi limonataya karıştırıp uzun süre bekletmeyin servis edeceğiniz zaman atın yoksa tadı değişebiliyor.

Yapım aşamalarını yazmak daha uzun ama hazırlanışı kolay ve ortaya çıkan limonata tam anlamıyla nefis. Limonata miktarı oldukça fazla olduğu için tam kalabalık misafir sofralarına uygun bir tarif. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
5 tane limon
1 tane portakal
4 su bardağı toz şeker(isteğe göre azaltılıp artırılabilir)
5- 5,5 litre su
Arzuya göre yeşil nane

 

Hazırlanışı:
Portakal ve limonu güzelce yıkayıp dışındaki renkli kabuğunu rendenin ince bölümüyle rendeleyin. Beyaz bölümünü rendelemeyin yoksa limonata acı olur. Rendelediğiniz meyve kabuklarına bir su bardağı toz şeker ilave edip elinizle ovarak şekeri eritin.

Kabuklarını rendelediğiniz portakal ve limonların beyaz kabuklarını soyup atın. Meyveleri bıçakla keserek küçük parçalara ayırın ve toz şekerle ovduğunuz meyve kabuklarının içine alın. Elinizle ezerek meyvelerin iyice suyunu çıkarın. Karışımın içine bir litre su ilave edip süzgeçten geçirin. Meyveleri tekrar kabın içine alın ve üzerine yarım litre daha su dökün. Tekrar süzgeçten geçirin. Bu işlemi isterseniz bir kere daha tekrarlayabilirsiniz. Sonra üzerine beş litreye tamamlayacak kadar su ilave edin. Şeker oranını kontrol edip istediğiniz kadar şeker ilave edin. Limonatayı şişelere ya da kavanozlara doldurup buzdolabına kaldırın. Servis ederken limon dilimi ya da yeşil nane kullanabilirsiniz.

Afiyet şifa olsun.