Kış Hazırlıkları Turşu Tarifleri

Karışık Turşu Tarifi

By

Turşuyu sevmeyen yoktur herhalde hele birde ev yapımı olursa. Hazır turşularında çok lezzetli olanları var ama tuz oranları genelde bana fazla gelir. Herkesin evinde yapılan bir turşu tarifi vardır. Bu tarifte yıllardır yaptığımız ve tadına bakanların oldukça beğendiği karışık turşu tarifi.
Turşu için seçeceğiniz kornişonların sert olmasına dikkat edin. Eğer sert olmazsa ya da lastik gibi bükülürse turşunuz güzel olmaz.

Turşu suyunu hazırlarken içme suyu kullanın. Eğer ona imkanınız yoksa musluk suyu kullanacaksanız kaynatıp iyice soğutun ve turşu suyunu sonra hazırlayın.

Kornişon ve turşu suyu için ölçü verdim ama diğer malzemelere ölçü vermedim. İçine diğer sebzeleri hangisini daha çok seviyorsanız onu çok kullanın ya da istediğiniz malzemeden istediğiniz ölçüde kullanın. Ama turşu suyunun ölçüsünde değişiklik yapmayın.

Kornişonu ilk beklettiğiniz tuzlu suyundan çıkarıp yıkayın ve sonra isterseniz sadece kornişon turşusu kurun. Kornişon turşusu kurarken içine sarımsak, maydanoz, kereviz yaprağını eklemeyi ihmal etmeyin. İsterseniz kırmızı biber ve havuçta ilave edebilirsiniz daha lezzetli olur. Aslında salatalığı hazırladıktan sonra mesela dört kilo salatalıktan diğer sebzelerle çoğaltarak 4-5 kap karışık turşu hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanan turşuyu serin ve güneş görmeyen bir yerde bekletirseniz yaza kadar dayanır. Şimdiden afiyet olsun.


Malzemeler:
4 kilo Kornişon
Beyaz lahana
Yeşil domates
Havuç
Kırmızı biber
Yeşil biber (çarliston biber, sivri biber, minik tombul biber ya da istediğiniz farklı bir biber çeşidi)
Sarımsak
Maydanoz
Kereviz yaprağı
Üzüm sirkesi
Limon
Kaya tuzu
İçme suyu

Hazırlanışı:
Turşuyu iki aşamalı hazırlıyoruz. İlk aşamada kornişonları yıkayıp çatalla birkaç yerinden delin ve turşu kabına yerleştirin. Su ve kaya tuzunu karıştırıp kornişonların üzerine dökün. Ağzını sıkıca kapatıp bir hafta bekletin. Bir hafta sonunda kornişonların suyunu döküp tekrar iyice yıkayıp turşunun ikinci aşamasına geçin.

Turşunun ikinci aşaması için diğer malzemeleri hazırlayın. Lahanayı doğrayıp yıkayın. Havuçları soyup yıkayın ve ince ince doğrayın. Kırmızı biberleri yıkayıp çekirdeklerini ayırın ve istediğiniz büyüklükte doğrayın. Yeşil biberleri yıkayıp sapları uzunsa kesin. Sarımsakların kabuklarını soyup yıkayın. Maydanozları ve kereviz yapraklarını yıkayın.

Turşu kabının dibine maydanoz ve kereviz yapraklarından birkaç tane yerleştirin. Birkaç tanede sarımsak atın. Üzerine kornişonlardan biraz yerleştirin. Sonra hazırladığınız diğer malzemeleri sırayla yerleştirin. Aralarına sarımsaklardan eklemeyi unutmayın. Turşu malzemelerini doldururken sıkı sıkı yerleştirin ama sakın elinizle fazla bastırmayın. Turşu kabınız tamamen dolunca üzerini maydanoz ve kereviz yaprakları ile kapatın.

Turşu suyu için ölçü olarak 2,5 litre içme suyu, 5 yemek kaşığı kaya tuzu, 2 su bardağı üzüm sirkesi, yarım limon suyu kullanarak hazırladım. Turşu suyunu yaptığınız turşunun miktarına göre eşit ölçülerde artırarak çoğaltabilirsiniz.

Turşu suyunu hazırlamak için içme suyunun içine kaya tuzunu ekleyip eriyene kadar karıştırın. Sirke ve limon suyunu da ilave edip iyice karıştırın. Hazırladığınız turşu suyunu doldurduğunuz kaba tamamen doldurana kadar döküp ağzını sıkı sıkı kapatın. Ben bir kaç gün tezgahın üzerinde bekletiyorum çünkü bazen turşu ekşimeye başlayınca taşabiliyor. Birkaç gün bekledikten sonra serin güneş görmeyen bir yerde ekşimeye bırakın. Yaklaşık 15-20 gün sonra turşunuz yemeye hazır olur.

Afiyet olsun.

You may also like