Kahvaltılık Tarifler Reçel , Marmelat Tarifleri

Karadut Reçeli Tarifi

By

wtr kllnln 2016-27-4--03-16-04

Bahar aylarının gelmesiyle meyve, sebze tezgahlarında bir renk cümbüşü başladı. Çeşit çeşit meyve ve sebzeler tezgahları doldurdu. Karadut da Yüce Allah`ın bahar aylarında bizim için yarattığı meyvelerin en güzel, lezzetli ve şifalılarından biri.

Karadut önceki yıllarda tezgahlarda daha az gördüğümüz bir meyveydi. Son yıllarda şifa kaynağı olduğu ile ilgili haberler etkili olmalı ki bu sene çok fazla gördüm. Bu kadar fazla görmüşken hem lezzetinden hem şifasından faydalanıp sofralarımızdan eksik etmeyelim.

Karadut reçeli hem çok kolay hem de lezzetli bir reçel tarifi. Bu lezzetli tarifi denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 kilo karadut
1 kilo toz şeker
Yarım limon suyu

Hazırlanışı:
Karadutları yıkayın ve süzülmeye bırakın. Karadutların yeşil saplarını ayırın ve pişireceğiniz tencereye alın. Üzerine toz şekeri ilave edin. Vaktiniz varsa yarım ya da bir saat bekleterek karadutun suyunun çıkmasını sağlayın. Eğer vaktiniz yoksa tencereye aldığınız karadut ve toz şekerin üzerine yarım çay bardağı su ilave edin. Tencerenin altını kısık ateşte açarak kaynamaya bırakın. Tencerenin altını kısık ateşte açmanızın sebebi karadutun kendi suyunu bırakmasını sağlamak. Yavaş yavaş suyunu salan ve kaynayan karadut reçeli yarım saat kaynadıktan sonra üzerine yarım limon sıkın. Limon sıktıktan sonra en az 15-20 dakika kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Sizin istediğiniz kıvama gelince ocağı kapatın.

Soğuyan reçeli kavanoza doldurup saklayabilirsiniz. Karadut reçeli kahvaltı sofralarınız için servise hazır.

Afiyet olsun.

Not: Reçelin kıvamını kontrol ederken limonu sıkıp bir süre kaynattıktan sonra 1-2 yemek kaşığı ısıya dayanıklı bir kaseye alın ve bir kenarda soğumaya bırakın.2-3 dakika bekletip sonra buzdolabında birkaç dakika daha bekletin. İstediğiniz kıvama gelip gelmediğini kontrol ederek ocağın altını kapatın.

Reçelleri kaynatırken ocağı kapattıktan sonra açıp tekrar kaynatmayı tercih etmiyorum çünkü rengi istediğimizden farklı bir hale dönüşebiliyor.

Eğer kıvamı istediğinizden çok daha katı olduysa hiç dert etmeyin. Annemden öğrendiğim bir yolla reçelinizi istediğiniz kıvama getirebilirsiniz. Bunun için su kaynatın ve kaynayan sudan 1-2 yemek kaşığı reçelin içine dökün. Suyu reçelle iyice karıştırın. Biraz durun ve tekrar karıştırın. Bu işlemi iyice karıştığına emin olana kadar yapın. Bu yolu defalarca denendiğinden emin olarak uygulayabilirsiniz.

You may also like