Tatlı Tarifleri

Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı kış mevsiminin en güzel tatlılarından biridir. Hazırlaması oldukça kolay olan kabak tatlısı meyveden hazırlandığı için şerbetli tatlılara göre daha hafif bir tatlıdır. Ayrıca bal kabağı içerdiği vitaminler, mineraller açısından çok zengin ve lifli yapısıyla oldukça faydalı bir kış meyvesidir.

Tatlıyı hazırlarken şeker miktarını damak tadınıza göre azaltıp ya da çoğaltabilirsiniz. Kullandığınız tatlı kabağının ne kadar tatlı olduğunu biliyorsanız ona göre şekeri kullanın. Bu tarifte Adapazarı kabağı kullandım ve şeker miktarı yeterli oldu. Aslında ben şekerini 1,5 su bardağı kullanarak da tatlıyı denedim ve oldukça güzel oldu ama kenarında şerbeti neredeyse hiç olmadı. Tercih sizin yani az şerbetli severseniz 1,5 su bardağı, bol şerbetli severseniz 2 su bardağı toz şeker kullanabilirsiniz.

Bir kilo kabaktan hazırladığım için tencereye tek sıra yerleştirdim ve toz şekeri üzerine bir kerede serptim. Siz daha fazla kabak kullanırsanız her sıranın üzerine toz şeker serpin. Karanfil yerine kabuk tarçın kullanabilirsiniz.

Üzeri için ceviz ve tahin tercih ettim. Tahin o kadar yakışıyor ki kabağa tahini seviyorsanız ve daha önce yemediyseniz mutlaka deneyin derim. Üzerine tahin ya da ceviz kullanmak istemezseniz hindistan cevizi serpebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 kilo tatlı kabağı
2 su bardağı toz şeker
4-5 tane karanfil

Üzeri İçin:
Tahin
Ceviz

Hazırlanışı:
Kabakları hazır soyulmuş almadıysanız dışındaki sert kabuklarını soyup yıkayın. Sonra istediğiniz büyüklükte parçalara kesin. Uygun büyüklükte bir tencereye kabuğa gelen tarafları alta gelecek şekilde yerleştirin. Üzerine toz şekeri serpip ağzını kapatıp en az 5-6 saat bekletin. Kabaklar suyunu salınca üzerine karanfilleri serpip ocağın üzerine alın.

Kabak tatlısını kaynatırken tencerenin kapağını kapatmayın. Orta ateşte kaynatıp sonra ocağı kısın. Tatlı için kullandığınız kabağın çeşidine göre pişme süresi değişebilir. 30-35 dakika kaynattıktan sonra çatalla pişip pişmediğini kontrol edin ve piştiyse ocağı kapatın. Pişmediyse birkaç dakika daha kaynatın. Tencerenin ağzını kapatmadan soğumaya bırakın eğer kapatırsanız kabak tatlısı pişmeye devam eder ve fazla yumuşar. Kabak tatlısı soğuduktan sonra tabağa alıp isteğinize göre üzerine tahin ve ceviz dökerek servis edin.

Afiyet olsun.