Kahvaltılık Tarifler Reçel , Marmelat Tarifleri

Havuç Reçeli Tarifi

By

wtr kllnln 2016-02-4--10-41-27

Havuç reçeli fikri ilk duyduğumda bana ilginç gelmişti. Ama deneyince farklı, lezzetli bir reçel olduğunu gördüm. Taneli reçelleri seviyorsanız bu tarif tam size göre.

Şerbet miktarını daha az kullanarak yapmaya çalıştım ama güzel olmadı. Şerbetin limon miktarı fazla olunca da pek güzel olmadı. Eğer bu ölçülerle yaparsanız sonuç güzel olur.

Bu ölçülerde yaptığım havuç reçeli yarım litrelik kavanozu tam doldurdu. Siz daha sulu bir kıvamda bırakırsanız daha fazla olur.

Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
5 tane büyük havuç
3,5 su bardağı toz şeker
3,5 su bardağı su
Çeyrek limon suyu
Arzuya göre karanfil

Hazırlanışı:
Havuçların kabuklarını soyun ve yıkayın. Rondo ya da parçalayıcı başka bir küçük ev aletiniz varsa onun içine alarak küçük parçalar haline getirin. Ya da elinizde çok küçük doğrayın.

Bir tencerenin içine havuçları alın ve üzerini geçecek kadar su ekleyerek pişmeye bırakın.

Başka bir pişirme kabına 3,5 su bardağı toz şekeri ve aynı ölçüdeki suyu ekleyerek kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan 10-15 dakika sonra çeyrek limon suyunu ilave edin ve kıvamı koyulaşıncaya kadar kaynatın. Şerbet koyu kıvamlı olsun ki havucun içine ekleyince azda olsa sulanıyor.

Havuçların iyice pişip suyunu tamamen çekmesi gerekiyor. İyice pişen ve suyunu çeken havuçların içine hazırlanan şerbeti ilave edin. 10-15 dakika daha kaynatın. Reçel kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte kaynatın. İstediğiniz kıvamda olup olmadığını kontrol edin. Reçelin kıvamı sizin için yeterliyse altını kapatıp soğumaya bırakın.

İsterseniz içine karanfilde atabilirsiniz.

Soğuyan reçeli kavanoza alın ve ağzını sıkıca kapatın. Kahvaltı sofralarında ikram edebileceğiniz nefis havuç reçeliniz hazır.

Afiyet olsun.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.