Ana Yemek Tarifleri Popüler Tarifler

Düdüklüde Lokum Gibi Kavurma

By

Düdüklüde lokum gibi kavurma tarifinin videosunu izlemek isterseniz bereketli sofralar youtube kanalını BURADAN ziyaret edebilirsiniz. Tarifi beğenmeyi ve kanala abone olmayı unutmayın.

Kurban bayramınız mübarek olsun. İnşallah bu bayramda evine kurban eti girmeyen kimse kalmasın. Kurban bayramında kesilen kurban etlerini dağıtıyoruz ve bir kısmınıda ev halkı için ayırıyoruz. Bu etlerden lokum gibi pişmiş bir kavurma hazırlamak isterseniz düdüklüde lokum gibi kavurma tarifimi deneyin. Bu tarif bizim evde yıllardır yapılan ve kendi yaptığım emin olduğum bir tarifdir. Püf noktalarına dikkat ederseniz inşallah sonuçtan memnun kalırsınız.

Ben düdüklüde et kavururken tuzu hemen atıyorum ama çok fazla değil az miktarda. Siz bayramda kesilen eti kullanırsanız et piştikten sonra tuzu ekleyin. Çünkü et yeni kesildiği için geç pişebilir.

Ayrıca bütün et yemeklerinde yani tavuk ve balıkta dahil eti normal tencere ya da düdüklüde pişirirken çok az bir fiske kadar karabiber kullanırım. Tencereyi kapatıp açınca etin kokusu bazen rahatsız edebiliyor. Karabiber bu kokuyu engellediği için ben kullanıyorum ve sizede tavsiye ediyorum.

Kavurma yaparken iç yağı kullandım ama az kullandım Siz soğuk yiyecekseniz ve dışarıdaki kavurmalar gibi olsun isterseniz iç yağı miktarını biraz daha artırın.

Kavurmayı pişirirken iç yağı kullanmak istemiyorsanız o zaman ay çiçek yağı ve tereyağla hazırlayın. Onun tarifinide kısaca veriyim; Düdüklü tencereyi ocağın üzerine alıp iyice kızdırın. Sonra içine 2-3 yemek kaşığı kadar sıvı yağ ekleyin. Üzerine kuşbaşı etleri ilave edip yine hiç karıştırmadan kendi suyunu bırakmasını bekleyin. Suyunu salınca bir fiske karabiber serpip tencerenin kapağını kapatın. Kullandığınız düdüklü tencerenin pişirme süresine göre zamanı ayarlayın. Sonra tencerenizin kapağını açıp etin pişip pişmediğini kontrol edin. Etiniz piştiyse az tuz ilave edip ocağı kısın ve suyunu tamamen çektirin. Suyunu çekince az daha sıvı yağ ve tereyağı ilave edin. Biraz daha kavurup tuzunu kontrol edin. Kavurmanız servise hazır ister sıcak ister soğuk yiyebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1,5 kilo dana eti
100-150 gram iç yağı
Kaya tuzu

Hazırlanışı:
Kavurma için dana etini kuşbaşı doğrayın. İç yağını da küçük küçük doğrayın.
Düdüklü tencereyi ocağa alıp kızdırın. İç yağını içine alıp yağını tamamen salıncaya kadar kavurun. İç yağını kavururken ocağı kısmayı unutmayın yoksa çabucak yanar. İç yağı iyice eriyip yağını salınca içinden kıkırdak haline gelen parçaları çıkarın. Geriye sadece sıvı halde bir yağ kalsın.
Kızgın yağın içine kuşbaşı doğranmış dana etlerini alın. Etleri hiç karıştırmadan bekleyin. Kendi suyunu salınca üzerine az tuz atın. Çok az yani bir fiske kadar karabiberde ekleyin.
Ben bu tarifin videosunu bayramdan önce çektiğim için kasaptan aldığım eti kullandım ve tuzu hemen kullandım. Ama siz kurban eti pişirirken tencerede ilk kaynatmayı yaptıktan sonra et pişince ekleyin. Etiniz taze kesilmiş olduğu için zor pişebilir.

Tencerenin kapağını kapatıp kendi tencerenizin eti pişirme süresine göre zamanı ayarlayın. Ben 14-15 dakika kadar pişirdim. Sonra tencerenin kapağını etlerin pişip pişmediğini kontrol edin. Etleriniz piştiyse kısık ateşte suyunu çekip sadece yağı kalıncaya kadar pişirin. Sonra tuzunu kontrol edip az gelirse biraz daha ekleyin ve ocağı kapatın.
Kavurmanızı isterseniz sıcak yiyebilirsiniz. Soğuk yemek isterseniz bir kaba ya da kavanoza doldurun ve bastırarak yerleştirin. Oda sıcaklığına gelene kadar dışarıda bekletip sonra buzdolabına alın ve istediğiniz zaman çıkarıp servis edin.
Afiyet olsun.

You may also like