Kahvaltılık Tarifler Reçel , Marmelat Tarifleri Videolar

Düdüklüde Ayva Reçeli

By

Ayva reçeli kış mevsiminde hazırlanabilecek en güzel reçel bence. Ama kaynatırken az kaynatılırsa kıvamı çok sulu oluyor, fazla kaynatılınca da ayvalar çok kuruyup lastik gibi olur. Bu sene düdüklü tencerede denediğim ve çok memnun kaldığım tarifimde ise bu sorunları yaşamadım. Yani sizde ayva reçelini seviyorsanız ve şimdiye kadar istediğiniz gibi yapamadıysanız düdüklüde ayva reçeli tarifi tam size göre. Ayvalar bitmeden hemen deneyip sonucu mesaj atıp bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Düdüklüde reçeli kaynatırken şeker kullandığımız için havasını boşaltırken dikkatli olun. Ben etrafı pisletmemek için düdüklü tencerenin havasını yavaş yavaş boşalttım. Sizede dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Hazırladığım tariflerde elimden geldiğince şeker ölçüsünü azaltmaya çalışıyorum. Ayva reçelinide önce 1 kilo ayvaya 1 kilo şeker ölçüsüyle denedim. Sonuçta meyveler güzel yumuşak oldu ama reçelin neredeyse hiç suyu olmadı.

Reçele 1 tane karanfil kullandım çünkü bizim ev halkı karanfili çok kullanınca meyvenin tadını alamıyoruz diyorlar. Tabi siz karanfil tadını daha çok almak isterseniz 2-3 tane kullanabilirisiniz.

Kahvaltı sofralarınızı renklendirip ve lezzetlendirecek nefis bir tarif olan düdüklüde ayva reçeli şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 kilo ayva
1,5 kilo toz şeker
1 su bardağı su
Yarım limon suyu
1 tane karanfil

Ayvaları suda bekletirken kullanmak için yarım limon suyu

Hazırlanışı:
Düdüklüde ayva reçeli için önce ayvaları yıkayın. Bir kabın içine su doldurup yarım limon suyunu sıkın. Ayvaların kabuklarını soyup ortadan ikiye kesin. Çekirdeklerini ayıklayıp bir tabağa alın. Ayvaların sert kısımlarını temizleyip su dolu kabın içine alın. Ayvaları bu arada limonlu suda bekletirseniz kararmaz. Soyup temizlediğiniz ayvaları küçük küçük doğrayıp tekrar limonlu suyun içine alın.

Temizleyip dilimlediğiniz ayvaları düdüklü tencereye alıp ayva çekirdeklerini ekleyin. Üzerine toz şeker ve 1 su bardağı suyu ilave edip bir kaşıkla karıştırın. Ocağın üzerine alıp kısık ateşte az sulanmasını bekleyin. Sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatın kullandığınız tencerenin kaynatma ayarına göre ayarlayın. Tencerenin düdüğü ötüp kaynamaya başladıktan sonra ocağı kısıp 10 dakika kaynatın. Tencerenin havasını boşaltırken dikkatli olun şekerli olduğu için biraz etrafı pisletebiliyor. Ben kullandığım tencerenin havasını yavaş yavaş boşalttım.

Kapağını açtıktan sonra 1 tane karanfil ve yarım limon suyunu tencereye ilave edip kısık ateşte kaynatın. Bu arada reçelin üzerine gelen beyaz köpükleri kaşıkla alıp temizleyin. 14-15 dakika kadar kısık ateşte kaynatıp ocağı kapatın.

Reçelin kıvamını anlamak için bir kaseye alıp 5-6 dakika buzdolabında bekletip kontrol edebilirsiniz.
Reçel tamamen soğuyunca kavanozlara alıp istediğiniz zaman servis edin. Kavanoza alırken çekirdekleride ayıklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

You may also like