Derin Dondurucu İçin Tarifler · Kış Hazırlıkları

Dondurucu İçin Taze Fasulye Hazırlama

wtr1-2016-10-10-02-32-43

wtr2-2016-10-10-02-37-19

Malzemeler:
3 kilo taze fasulye
4-5 tane orta boy domates
9-10 tane çarliston biber ya da köy biberi
Kaya tuzu
1 yemek kaşığı sıvı yağ

Malzemeler:
Dondurucu için taze fasulye hazırlamaya öncelikle fasulyeleri ayıklayıp istediğiniz boyutta kesin ve yıkayarak hazırlayın.

Çarliston biberleri yıkayıp çekirdeklerini ayıklayın ve küçük küçük doğrayın.

Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın.

Tencerenin içine sıvı yağı alıp biberleri ilave edip 2-3 dakika soteleyip domatesleri ilave edin. Biber ve domatesleri birlikte 4-5 dakika daha çevirip fasulyeyi ekleyin. Fasulyeleri ekledikten sonra hafif rengi dönene kadar yaklaşık 8-9 dakika daha kavurun. Sonra ocağın altını kapatıp fasulyeleri bir tepsiye alarak soğumaya bırakın. Fasulyeler tamamen soğuyunca size bir yemek olacak kadar istediğiniz ölçüde buzdolabı poşetlerine doldurun. Poşetin fazla havasını boşaltıp ağzını sıkıca kapatıp düzeltin. Hazırladığınız fasulye dolu poşeti derin dondurucuya yerleştirin.

Pişireceğiniz zaman normal yemeği yapacağınız hazırlığı yapın. Yani istediğiniz ölçüde soğanı yağda kavurup istediğiniz ölçüde salça ilave edin. İçinde domates olduğunu hesap ederek salça ilave edin. Kavurup hazırladığınız malzemenin altını kapatıp biraz ılıtırsanız daha iyi olur. Sonra dondurucudan çıkardığınız fasulyeyi poşetinden çıkarıp tencereye ilave edin. Üzerine su ilave ederken fasulyenin dondurucudan çıktığını ve suyunu bırakacağını unutmayın. İsterseniz fasulyeyi et kullanarak da pişirebilirsiniz.

Afiyet olsun.