Derin Dondurucu İçin Tarifler · Kış Hazırlıkları

Dondurucu İçin Biber Kızartması Hazırlama

wtr-kllnln-2016-09-10-18-31-20-kopya

Kış aylarında elinizin altında bulundurabileceğiniz kolay bir tarif. Derin dondurucu için biber kızartması tarifi her an hazır olduğu için oldukça da pratik bir çözüm. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
2 kilo çarliston biber (ya da köy biberi)
3-4 tane iri domates
Sıvı Yağ
Kaya tuzu
Pul biber
Karabiber

Hazırlanışı:
Biberleri yıkayıp çekirdeklerini ayıklayın ve istediğiniz büyüklükte kesin. Sularını iyice süzüldükten sonra kızdırılmış sıvı yağda kızartın. Bir süzgeci başka bir kabın içine geçirip kızaran biberleri süzgece alıp fazla yağının süzülmesini sağlayın. Biberleri kızartınca soğumaya bırakın.

Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın ya da isterseniz rendeleyin. Orta büyüklükte derin bir tencereye domatesleri alın ve üzerine 1 yemek kaşığı sıvı yağ, kaya tuzu ekleyip kısık ateşte kaynamaya bırakın. Domatesler iyice pişince isterseniz çok az karabiber ve pul biber ekleyin. Sosunuz pişince ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın.

Tamamen soğuyan biber kızartmalarını istediğiniz ölçüde buzdolabı poşetine alıp üzerine sosunu ekleyin. Poşetin içindeki havayı boşaltıp düzeltin ve ağzını bağlayın. Derin dondurucuya yerleştirip istediğiniz zaman çıkararak servis edin.

Dondurucudan çıkardığınız biberleri hazırlamak için bir tavaya alın. Vakit varsa az çözülünceye kadar 10-15 dakika tavada bekletin. Kısık ateşte ocağı açarak ısıtın ve servis edin. Biber kızartmasına isterseniz tuz ve biber ilave edebilirsiniz.

Afiyet olsun.