Derin Dondurucu İçin Tarifler Kış Hazırlıkları

Derin Dondurucu İçin Bamya Hazırlama

By

Kış için yaz meyve ve sebzelerinden derin dondurucuya yerleştirmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeyin. Şimdi her mevsim aradığımızı buluyoruz diyebilirsiniz ama mevsimindeki tadında bulamazsınız. Zamanı geldikçe sırasıyla sebzeleri, meyveleri dondurucuya atıp elinin altında hazır olması çok büyük kolaylık. Şimdide tam bamyanın mevsimi.

Derin dondurucu için bamya hazırlamak kolay aslında sadece temizlemesi biraz vaktinizi alabilir. Ölçü yazmadım siz bir kere pişirdiğiniz yemek için ne kadar bamya kullanıyorsanız buzdolabı poşetine aynı miktarda yerleştirin. Üzerine domatesi isterseniz eklemeyebilirsiniz ama kış domatesi hiç lezzetli olmuyor.

Hazırladığınız bamyalardan sıcak yemeğini ya da zeytinyağlı pişirebilirsiniz. Pişireceğiniz zaman soğanı ya da kullanacaksanız etini kavurup üzerine dondurucudan çıkardığınız bamyayı ekleyin. Bamyayı dondurucudan çıkarınca poşetinden ayırmak için üzerine biraz soğuk su tutun. Bamyaları buzlu buzlu tencereye alın. Pişirdiğiniz zaman üzerine su ilave ederken dondurulmuş sebzelerin fazla su bıraktığını hesaplayarak ekleyin. Bamyayı ekledikten sonra az karıştırın yoksa çabuk parçalanır ve salyalanır. Unutmamanız gereken bir şeyde bütün bamya yemeklerinde olduğu gibi pişirirken limon suyu eklemeyi ihmal etmeyin.

Derin dondurucu için bamya hazırlarken ve pişirirken yazdığım püf noktalarına dikkat ederseniz sonuçtan memnun kalırsınız inşallah. Sizin farklı hazırlama yöntemleriniz varsa ve bunları benimle paylaşırsanız çok memnun olurum. Şimdiden afiyet şifa olsun.

Malzemeler:
Bamya
Domates
Limon

Hazırlanışı:
Bamyaların baş kısımlarını sivri şekilde temizleyin. 2-3 kere iyice yıkayın. Derin bir kaba su doldurup limon sıkın. Bamyaları limonlu suyun içine alıp 20-25 dakika bekletin. Sonra elinizle suyun içinden çıkarıp süzgece alın. Üzerinden iyice su tutarak yıkayıp süzülmeye bırakın.

Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyun ve küçük küçük doğrayın. Buzdolabı poşetine bir kere pişireceğiniz bamya ölçüsüne göre istediğiniz kadar doğradığınız domatesleri alın. Üzerine yıkayıp süzdürdüğünüz bamyaları ekleyin. Poşetin havasını boşaltıp ağzını bağlayın ve düzgünce şekil verip derin dondurucuya yerleştirin.

Afiyet olsun.

 

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.