Kahvaltılık Tarifler Reçel , Marmelat Tarifleri

Çilek Reçeli Tarifi

By

wtr kllnln 2016-15-7--01-15-59

Bahar mevsiminin meyvelerinden çilek mis gibi kokusu ve lezzetiyle tatlı, reçel ve marmelatların vazgeçilmezlerindendir. Sizin için hazırladığım çilek reçeli tarifi uzun süre muhafaza edebileceğiniz güzel bir reçel. Çileklerin rengi biraz koyulaşıyor ama ertesi seneye kadar lezzetinden hiç bir şey kaybetmeden kalabiliyor. Siz renginin bu kadar koyu olmasını istemezseniz daha az kaynatabilirsiniz ama o zaman daha kıvamı sulu bir reçeliniz olur. Ya da içine eklediğiniz şeker miktarını artırarak kıvamını daha koyu bir hale getirebilirsiniz.

Aslında bu tarifi annem yıllardır yapar. Bende ondan öğrendiğim tarifi ve püf noktalarını sizinle paylaşmak istedim. Çilek reçelini ya da diğer reçelleri yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları nedir derseniz; birincisi reçelin üzerine biriken köpüğü mutlaka alın eğer bunu yapmazsanız reçel bulanık gözükür, ikincisi reçeli kaynatıp ocağı tekrar açıp kaynatırsanız reçelin hem tadı hem rengi değişir. Kıvamını kontrol edip ocağı kapatın ve tekrar kaynatmayın. Reçelin kıvamını bir tabağa alıp az soğutun ve istediğiniz kıvama geldiyse ocağı kapatın. Şimdiden kolay gelsin ve afiyet olsun.

Malzemeler:
2 kilo çilek
2,5 kilo toz şeker
1,5 limon suyu

Hazırlanışı:
Çilekleri yıkayın ve yeşil yapraklarını temizleyerek tencereye alın. Üzerine toz şekeri ekleyin ve kendi suyunu bırakması için tencerenin kapağını kapatıp en az birkaç saat bekletin. Çilekler suyunu saldıktan sonra tencerenin altını orta ateşte açıp kaynatın. Kaynamaya başlayan reçelin altını iyice kısıp ocakta 1 saat kadar kaynatın. Bu arada çilek reçeli kaynarken gözünüz üzerinde olsun yoksa aniden köpürüp taşabilir.

1 saat kadar kısık ateşte kaynayan reçelin içine 1,5 limon suyunu sıkarak ekleyin. Limonu ekledikten sonrada 15-20 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edin. İstediğiniz kıvama geldiyse ocağın altını kapatın ve üzerine biriken köpükleri tamamen temizleyin. Köpükleri temizlerseniz reçeliniz daha berrak bir görünümde olur. Reçeliniz soğuduktan sonra kavanozlara alarak ağzını sıkıca kapatın. İstediğiniz zaman kahvaltı sofralarınızı tatlandıracak mis kokulu çilek reçeli servise hazır.

Afiyet Olsun.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.