Zeytinyağlı Yemekler

Ayvalı Portakallı Kereviz

By

Ayvalı portakallı kereviz yemeği tadı ve görüntüsü ile gerçekten nefis bir yemek. Ayrıca davet sofraları içinde çok güzel bir zeytinyağlı çeşidi.

Tarifteki portakal yerine isterseniz sadece limon suyu kullanabilirsiniz.Tabi o zaman ayvalı kereviz yemeği olur. Ama portakal kereviz yemeğine çok güzel bir tat veriyor, kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayvalı portakallı kereviz yemeğinde dikkat etmeniz gereken püf noktası kereviz, ayva, ve patatesin kabuklarını soyunca hemen yıkayıp limonlu su dolu bir kaba mutlaka alın. Sonra alıp tek tek dilimleyin ve tekrar limonlu suyun içine alın. Aksi halde sebzeler kararır ve yemeğinizin görüntüsü güzel olmaz.

Bütün zeytinyağlılarda olduğu gibi bir gün önce pişirirseniz yemeğinizin tadı çok daha güzel olur.

Dereotu ve kereviz yaprağını servis ederken serperseniz daha yeşil kalır ve yemeğinizin görüntüsü daha güzel olur.

Tam anlamıyla şifa deposu olan ayvalı portakallı kereviz yemeğini deneyip fikirlerinizi yorum olarak bırakırsanız sevinirim. Ayrıca sizin farklı kereviz tarifleriniz varsa onları öğrenmeyi çok isterim. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
3 orta boy kereviz
2 küçük ayva
2 orta boy havuç
1 orta boy patates
2 büyük kuru soğan
2 tane portakal
1 tane limon
1,5 çay bardağı zeytinyağı
Kaya tuzu
1 çay kaşığı toz şeker (Portakal suyu ilave ettiğiniz için isterseniz toz şeker eklemeyebilirsiniz)

Hazırlanışı:
Derin bir kabın içine su doldurup yarım limonu sıkın.
Kerevizlerin kabuklarını soyup hızlıca yıkayıp limonlu suyun içine alın. Kerevizleri dilimledikçe suyun içine alın. Eğer dışarda bekletirseniz çabucak kararır. Ayvaları ve patatesi soyup yıkayın ve limonlu suyun içine alın. Kerevizde olduğu gibi hızlıca doğrayıp tekrar limonlu suyun içine alın. Sonra bütün sebzeleri istediğiniz büyüklükte dilimleyip tekrar limonlu suyun içine alın. Hepsini aynı büyüklükte doğramaya çalışın. Ben çok küçük olmayan küpler halinde doğradım.
Havuçları soyup yıkayın ve doğrayın.
Kuru soğanları soyup yıkayın ve küçük küçük doğrayın.

Tencereye zeytinyağını alıp doğradığınız soğanları ekleyip az soteleyin ama dikkat edin diri kalsın. Sonra içine havucu ekleyip az daha soteleyin. Doğrayıp yıkayarak limonlu suyun içinde beklettiğiniz kereviz, ayva ve patatesi tencereye alıp üzerine hemen yarım limonu sıkın. Portakallarıda sıkıp suyunu tencereye ekleyin. Tuz ve şekeri ekleyip çok az su ilave edin. Sebzeler kaynayıp suyunu salsın eğer yeterli olmazsa tekrar su ilave edebilirsiniz. Su sebzelerin az üzerinde olsun yeterli. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve ara sıra kontrol ederek pişirin. Çatalla sebzelerin pişip pişmediğini kontrol edin. Ayvalı portakallı kereviz yemeği pişince ocağı kapatıp tencerenin kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın. Eğer mümkünse bir gün önceden pişirip soğutun. Üzerine kerevizin yapraklarından ve dereotu serperek servis edin. Afiyet olsun.

You may also like