Çorba Tarifleri Erzincan Yemekleri Popüler Tarifler

Ayranlı Çorba

By

Ayranlı çorba yaz gelince bizim evimizden hiç eksik olmaz. Hazırlayıp buzdolabında bir haftaya kadar bekletip istediğiniz zaman servis edebilirsiniz. Sıcak havalarda soğuk soğuk içinizi serinletecek çok güzel bir lezzet. Ayranlı çorbayı soğuk ve ya sıcak olarak servis edebilirsiniz.

Ayranlı çorbanın içine mısır, kuru fasulye veya nohut haşlayarak ilave edebilirsiniz. Üzeri için kişniş kullandım ama siz arzunuza göre dereotu ya da nane ilave edebilirsiniz.
Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler:
1 su bardağı aşurelik buğday
5 su bardağı yoğurt
1 tane yumurta sarısı
1 silme yemek kaşığı un
Tuz
1 tatlı kaşığı tereyağı
Aşotu (kişniş)

Hazırlanışı:
Ayranlı çorba yapmak için aşurelik buğdayı temizleyin, yıkayın ve tencerenin içine alıp üzerini 2-3 katı geçecek kadar su koyarak haşlanmaya bırakın. Ocağın altını harlı açıp kaynatın ve kaynadıktan sonra altını iyice kısın. Pişinceye kadar kaynatmaya devam edin. Kaynatırken tencerenin kapağını aralı bırakmayı unutmayın yoksa taşar ve ocağınızı berbat eder. Aşurelik buğday pişerken hiç karıştırmayın yoksa nişastası dağılıp dibinin tutmasına sebep olur. Piştikten sonra içine tuz ilave edin. Eğer pişmeden eklerseniz buğday pişmez.

Terbiyesi için yoğurdu karıştırma kabına alıp üzerine yumurta sarısı ve unu ekleyip iyice çırpın. Pişen buğdayın sıcak suyundan yoğurdun üzerine az ilave edip bir taraftanda karıştırın. Yoğurt biraz ısınıncaya kadar su ilave etmeye devam edin. Sonra yoğurdu buğdayın içine boşaltın ve karıştırın. Ocağın altını yakıp kaynayıncaya kadar karıştırın. Eğer kıvamı katı olursa biraz daha su ilave edebilirsiniz. Kaynadıktan sonra 4-5 dakika daha kısık ateşte kaynatmaya devam edin ve ocağı kapatın.

Üzeri için kişnişleri yıkayın ve yeşil yapraklarını incecik doğrayın. Tereyağını eritip üzerine kişnişi ekleyip karıştırın ve çok öldürmeden hemen ocağı kapatıp çorbanın üzerine ekleyin. İster sıcak ya da isterseniz soğuk olarak servis edin.

Afiyet olsun.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.